Jste zde

Olomoucké podzemí v Českém rozhlase Olomouc

V úterý 12. května 2015 se několik členů našeho spolku - v čele s jeho předsedkyní PhDr. Alenou Ovčačíkovou - zúčastnilo natáčení rozhlasového pořadu "Přímo z místa". Jeho autor - redaktor Českého rozhlasu Olomouc Miroslav Kobza - přijal naše pozvání, a společně jsme s jeho mikrofonem "prošli" několik zajímavých míst olomouckého podzemí.

Naše první zastavení bylo v kryptě farního kostela, chrámu Sv. Mořice. Zasvěceným průvodcem zde byl náš člen, pan Vladimír Gračka. O historii samotného chrámu a činnosti našeho spolku hovořila jeho předsedkyně, doktorka Ovčačíková.
Natáčení v kryptě chrámu...

 

 

 

 

 

 

 

Krátce poté jsme se společně přesunuli do prostoru Vojenské nemocnice Olomouc v Klášterním Hradisku. Zde na nás čekal dlouholetý správce celého objektu, pan ing. Květoslav Cupák. Zde jsme navštívili nejprve kostel Sv. Štěpána, kde se v sakristii nachází - ve stěně za deskou s latinským nápisem - schrána, pravděpodobně i s částmi ostatků kněžny Durancie, po které je pojmenován náš historický spolek.
Deska s nápisem uzavírající schránu s ostatky...
Naše další kroky vedly do nejstaršího historického podzemí bývalého kláštera, které bychom, v co nejbližší době, chtěli - společně s vedením vojenské nemocnice - zpřístupnit veřejnosti.
Nejstarší podzemí Klášterního Hradiska...
Poslední zastávkou, na našem putování olomouckým podzemím s  rozhlasovým mikrofonem, byl jeden z bojových vstupů do bývalého protileteckého krytu v Bezručových sadech. O jeho historii hovořil s panem redaktorem Mgr. Pavel Špatenka.
Jeden z bojových vstupů do protileteckého krytu...
Na závěr pořadu se náš člen, Richard Simon, ještě zmínil o našich internetových stránkách a facebookovém profilu, kde zájemci o naše prohlídky - v rámci projektu "Olomoucké podzemí" - najdou potřebné informace o připravovaných prohlídkách a rezervacích vstupenek.


Pořad vysílá Český rozhlas Olomouc
v premiéře v neděli
17. května 2015 v 9 hodin.


( v následujích dnech je možné si pořad přehrát z archivu na stránkách Českého rozhlasu Olomouc http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3386443 )


Článek Miroslava Kobzy, i s fotogalerií, z jeho putování za olomouckým podzemím najdete zde: http://www.rozhlas.cz/olomouc/kraj/_zprava/co-skryva-olomoucke-podzemi--...


 

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer